Hierarchia potrzeb wg Maslowa

Pewnie każdy kojarzy takie narzędzie jak piramida Maslowa, a dokładniej hierarchia potrzeb. Według Maslowa, zaspokojenie potrzeb niższego rzędu aktywizuje chęć zaspokajania potrzeb wyższego rzędu.
Gdy zastanawiamy się nad motywowaniem pracownika, warto zastanowić się, porozmawiać, jakie potrzeby są dla tej osoby aktualnie ważne. Poniżej opisane zostały różne przykłady dla poszczególnych poziomów hierarchii.
👉  Potrzeby fizjologiczne  – dla pracowników jest to odpowiednie wynagrodzenie, kuchnia w miejscu pracy, toaleta, wygodne stanowisko pracy oraz czas na odpoczynek.
👉  Potrzeby bezpieczeństwa – składa się na nie poczucie stabilizacji, ciągłość zatrudnienia, wynagrodzenie zapewniające odpowiedni poziom życia, świadczenia socjalne, zachowania współpracowników i szefa, które można przewidzieć.
👉  Potrzeby przynależności – poczucie bycia częścią grupy, zespołu, nawiązywanie przyjaźni w pracy, dobre kontakty ze współpracownikami.
👉  Potrzeby uznania – szacunek do wykonywanych przez pracowników zadań, docenianie wysiłków i starań, awanse, premie, dostrzeganie ambicji, prób, przydzielanie trudniejszych, ambitniejszych zadań.
👉  Potrzeby samorealizacji – realizacja własnych celów i ambicji, zauważanie sensu wykonywanych obowiązków, ich wpływu na rozwój osobisty, motywowanie siebie, zdobywanie nowych umiejętności.
A dla Ciebie jakie potrzeby są ważne?

Motywowanie pracownika – czy to proste?

Jak widać z hierarchii potrzeb, jest wiele aspektów motywowania pracownika. Gdy są właściwie używane, wówczas pracownicy nie szukają innej pracy. I tu nasuwa się pytanie, co to w zasadzie oznacza, że są właściwie używane?
👉  Z jednej strony zarówno pracownik, jak i przełożony powinni mieć świadomość jakie czynniki wpływają na motywację.
👉  Z drugiej strony, pracownik powinien być świadomy tego, co tak naprawdę jest dla niego ważne. Co sprawia, że w niedzielny wieczór się nie denerwuje pracą, a w poniedziałek rano nie myśli „O nie znów poniedziałek 😐”. Co sprawia, że ta praca jest fajna?
👉  Z trzeciej strony, pracownik powinien mieć odwagę i przestrzeń otwarcie powiedzieć, co jest dla niego / niej ważne. Bo skąd przełożony ma o tym wiedzieć? Może się domyślać. A pracownik może myśleć, że to przecież oczywiste, więc po co będzie coś mówić. Tylko czy wtedy obie strony myślą o tym samym? Niekoniecznie.
👉  Z czwartej strony, przełożony musi stworzyć przestrzeń, w której pracownik otwarcie i szczerze powie, co jest dla niego / niej ważne. Powinien wręcz o to zapytać, zwłaszcza w kontekście rozmowy rocznej, podsumowującej, ewaluacyjnej. Bo inaczej można się obudzić z przysłowiową ręką w nocniku i rozminąć w oczekiwaniach.
Moim zdaniem kontakt z pracownikami, szczere rozmowy, są kluczem do tego, aby zrozumieć ich potrzeby. Trzeba mieć na to czas, zaplanowane bloki czasowe w kalendarzu i działać.
Czy to jest proste? I tak i nie. Wymaga czasu, a więc zaangażowania. Wymaga odwagi i szczerości po obu stronach. Wymaga słuchania i bycia uważnym na drugą osobę.
❓A jak to jest u Ciebie?
❓Czy jako pracownik, mówisz otwarcie co jest dla Ciebie ważne, na czym Ci zależy?
❓Czy jako szef / szefowa stwarzasz przestrzeń do rozmowy?

Jakie czynniki motywują pracowników?

Jeśli myślimy o czynnikach, które wpływają na motywację pracowników, to najczęściej na pierwszym miejscu są pieniądze.
Kilka razy zdarzyło mi się, że ktoś rzucił w kontekście rozmowy rocznej „po co nam takie długie spotkanie, załatwmy to szybko” – czytaj, pogadajmy o pieniądzach. Ale mnie ciężko tak łatwo zbyć 😎 Rozmowy roczne są jednymi z najważniejszych spotkań w roku w mojej ocenie i chcę się w ciągu nich wielu rzeczy dowiedzieć.
Ale wracając do tego, jakie czynniki wpływają na motywację pracowników, to wśród najbardziej popularnych wymieniłabym:
🔹 dobre zarobki
🔸 poczucie sensu
🔸 możliwość awansu
🔹 możliwość rozwoju
🔸 chwalenie
🔹 docenienie starań
🔸 angażowanie w sprawy firmowe
🔹 darzenie zaufaniem
🔸 stawianie wyzwań
🔹 sprzęt firmowy
❓A Ty co byś dodała / dodał do tej listy?
❓Co sprawia, że czujesz motywację do pracy?
❓Czy któryś z wymienionych elementów jest dla Ciebie wyjątkowo ważny, albo w ogóle na Ciebie nie działa?

Chcesz nauczyć się motywować pracowników, ale nie wiesz od czego zacząć?

Mam 11 lat doświadczenia w zarządzaniu ludźmi i zarządzaniu projektami w branży IT.

Podczas pracy mentoringowej i coachingowej chętnie dzielę się swoją wiedzą oraz pomagam moim Klientom stać się lepszą wersją siebie.

Samo nic się nie zrobi, nie zmieni. Uważam, że trzeba wziąć los we własne ręce i decydować o sobie.

Można to zrobić samodzielnie. A czasem człowiek po prostu utyka i potrzebuje wsparcia. Nie ma w tym nic wstydliwego.

Czasem brakuje osób wokół nas, które zrozumieją istotę naszego wyzwania. Dlatego rozmowa z coachem, który uważnie wysłucha, w pełni poświęci swoją uwagę właśnie na Tobie, jest dobrym wyborem.

Pomogę Ci nazwać cele, zdefiniować je w taki sposób, abyś wiedziała / wiedział do czego dążysz. Będę Ci towarzyszyć w drodze do ich realizacji.

Weź los we własne ręce i działaj, bo czas działać.

Umów się na bezpłatną konsultację wstępną, podczas której przyjrzymy się wyzwaniom przed którymi stoisz.

Jak to zrobić?

W treści pojawiły się liczne pytania. Możesz zanotować odpowiedzi we własnym dzienniku albo podzielić się przemyśleniami w komentarzu.