Cytując Stephena Coveya „Zanim zaczniesz się wspinać po drabinie sukcesu, upewnij się, że drabina jest wsparta o właściwy budynek”. Dlatego planowanie i strategiczne podchodzenie do Twojego życia jest tak bardzo ważne.
Chcesz żyć pełnią życia?
Chcesz zrobić błyskotliwą karierę? Chcesz być zadowolona sama z siebie? Podobne pytania nurtują każdą z nas, która nie chce stać w miejscu. Na szczęście odpowiedzi nie trzeba szukać daleko. Wystarczy, że wykształcisz w sobie nawyk podejmowania i kończenia ważnych zadań. Doskonałą receptą na sukces jest myślenie z ołówkiem w ręku. Bardzo niewielki procent ludzi jasno określa i zapisuje swoje cele. Według Briana Tracy istnieje skuteczny przepis na wyznaczanie i osiąganie celów. Składa się on z siedmiu etapów, a realizacja któregokolwiek z nich może zwiększyć twoją wydajność nawet dwukrotnie. Oto one:
1. Sprecyzuj, czego chcesz
Aby mieć pewność, że zmierzasz w odpowiednim kierunku w pracy, dobrze jakbyś wiedziała jakie cele wytycza przed Tobą Twój pracodawca. Dlatego jeśli nie masz tutaj pewności, umów się na spotkanie z szefem i porozmawiaj o tym. Pamiętaj, dobrze jest pójść ze swoim planem, dzięki temu będziesz mogła się zastanowić, co lubisz, co przychodzi Ci łatwo i tak pokierować rozmową, aby to właśnie takie cele zostały przed Tobą postawione. Szef na pewno doceni przygotowanie do spotkania i konkret. Pokażesz w ten sposób, że nie marnujesz jej / jego czasu. Więcej sposobów na karierę znajdziesz we wcześniejszym wpisie „Co postanawiasz zrobić dla swojej kariery dzisiaj?”. Jeśli chodzi o życie prywatne, tutaj także dobrze by było gdybyś poświęciła chwilę i zastanowiła się jakie cele chcesz osiągnąć po pracy, dokąd zmierzasz? To pomoże Ci nie wpaść w pułapkę pod tytułem „Na nic nie mam czasu”.
2. Zanotuj to
Kolejnym krokiem jest zapisanie na papierze tych celów. W ten sposób nadajesz im namacalny kształt. Jeśli nie zapiszesz celu, to będzie on zaledwie Twoim marzeniem, czy życzeniem. Gdy już zmaterializujesz na kartce co chcesz osiągnąć, będzie Ci łatwiej do tego dążyć. Jeśli chcesz poznać różne sposoby planowania na papierze to pisałam o tym tutaj.
3. Wyznacz końcowy termin osiągnięcia celu
Jeśli nie wyznaczysz sobie deadline-u na osiągnięcie zamierzonego celu, wówczas szybko stracisz go z oczu w natłoku zadań dnia bieżącego. Będziesz łatwiej ulegała pokusom angażowania się w inicjatywy, które są dla Ciebie proste, ale niekoniecznie wpisujące się w wizję Twojego celu. Wyznaczając termin końcowy, a co za tym idzie także początkowy, ubierzesz cel w ramy czasowe. Urealnisz jego realizację.
4. Sporządź listę czynności koniecznych do osiągnięcia celu
Aby zrealizować cel dobrze jakbyś wiedziała jakie czynności potrzebujesz wykonać. Wygospodaruj sobie miejsce, a w nim spisz wszystkie rzeczy, które wiesz już dzisiaj, że trzeba zrobić. Ale wracaj do tego miejsca na bieżąco, gdy tylko coś Ci wpadnie do głowy. W ten sposób zbudujesz listę zadań, które będziesz mogła na bieżąco odhaczać, a także wybierać do realizacji w ramach listy zadań tygodniowych. Dobrym sposobem jest także zrobienie w tym miejscu burzy mózgów, a także podglądanie osób, które zrealizowały podobne cele. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób dzieli się swoim doświadczeniem, także za darmo.
5. Nadaj liście formę planu
Gdy już masz spisaną listę czynności do wykonania, możesz je pogrupować. Następnie określić, w jaki sposób podejdziesz do ich realizacji, czy grupa po grupie, czy po jednym zadaniu z każdej grupy w obrębie dnia, czy tygodnia. Wszystko zależy od wielkości i czasochłonności danego zadania oraz tego ile masz na nie czasu. Ważne, abyś je teraz uporządkowała i nadała im priorytety. Wówczas łatwiej będzie Ci nad nimi zapanować. Forma tego planu może być w postaci prostych list lub wręcz Twojej wizualnej ekspresji. Zrób to tak, jak Ci to sprawi frajdę, a także zmotywuje do wykonania wszystkich zadań.
6. Zacznij natychmiast działać zgodnie z planem
A teraz zrób coś z listy. Cokolwiek. Ważne jest, żebyś od razu zrealizowała choćby malutkie zadanie, przeszła do działania. Realizacja jest kluczem do sukcesu. Nie ma co rozpisywać ogromnych planów strategicznych, które nie są wcielane w życie, tylko leżą w szufladzie. Jeśli nie możesz się na nic zdecydować, to wybierz taki cel, którego realizację możesz rozpisać na najbliższe trzy miesiące. Jak upłyną, to będziesz mogła obrać inny . Jeśli nie zaczniesz działać, to te trzy miesiące i tak miną, a Ty będzie w tym samym miejscu co dziś.
7. Rozłóż prace tak, aby codziennie robić coś, co zbliży Cię do głównego celu
Planując listę zadań na dany dzień uwzględnij czynność z planu, który ułożyłaś w etapie szóstym. To może być cokolwiek, przeczytanie fragmentu książki, obejrzenie filmiku na youtubie, napisanie posta, czy całego wpisu na blog, telefon do klienta, napisanie raportu, aktywność fizyczna, czy nauka języka itd. Nigdy nie marnuj dnia.
Pamiętaj o swoich celach każdego dnia. Codziennie je analizuj. Układając plan dnia, zacznij od takiego, które przybliża Cię do realizacji Twojego celu. I nie przestawaj, dopóki go nie zakończysz. Powodzenia!
Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia, aby podjąć decyzję, od którego celu rozpocząć lub jak dany cel rozłożyć na mniejsze zadania, aby jak to mówią „nie jeść słonia w całości”, zapraszam Cię na indywidualne sesje coachingowe (zapisy tutaj).