W celu dobrego wykorzystania weekendu, który służy do regeneracji po całym tygodniu intensywnej pracy warto wyodrębnić następujące pory:

Główne punkty weekendu

Niby oczywiste, a mimo wszystko często weekendy zlewa się w jeden bliżej nieokreślony okres czasu. Mając z tyłu głowy te kilka części weekendu możesz sobie sprytnie zaplanować aktywności, trochę inne na poranki, inne na sobotni wieczór, a jeszcze inne na niedzielny. Dzięki wykonywaniu różnych zadań w trakcie weekendu pozwalasz swojej głowie na chwilę zapomnieć o tym co się dzieje w tygodniu roboczym i wypocząć. Spędzasz ten weekend różnorodnie i ciekawie. Zaplanuj sobie coś, na co będziesz wyczekiwać, jak na gwiazdkowy prezent. Aczkolwiek mogą to być często bardzo proste rzeczy, jak poczytanie książki, czy chwilą wytchnienia, na które w tygodniu nie masz czasu. Weekend jest Twoim urlopem, który zdarza się co tydzień. Zrób z tego użytek. W tym celu pomoże Ci 6 poniższych sekretów. Ale zanim, to kilka słów o liście 100 marzeń.

Lista 100 marzeń

Pytasz się od czasu do czasu co chciałabyś zrobić w wolnym czasie? Albo przelatują Ci przez głowę pomysły, których nie masz czasu realizować, bo w tym momencie nie jest to właściwa pora, a gdy masz chwilę wolnego czasu, to nie wiesz co ze sobą zrobić? Chciałabym Cię zaprosić do zrobienia listy Twoich 100 marzeń, albo po prostu czynności, które chciałabyś zrobić w wolnym czasie. Posiadanie takiego spisu w jednym miejscu uchroni Cię od wymyślania zadań na siłę, gdy chcesz odpocząć. Dlatego zachęcam Cię do burzy mózgów na temat wszystkiego, co chciałabyś zrobić lub mieć w życiu. Może to być jakiś daleki wyjazd np. do Australii (moje marzenie) lub bardziej przyziemne rzeczy, które mogą okazać się kluczowymi wydarzeniami na weekend. Pobudź kreatywność, spisz jak najdłuższą swoją listę z różnymi zajęciami, które możesz wykonać w odległości dwóch godzin drogi od swojego miejsca zamieszkania i planuj ich realizację na kolejne weekendy. Do dzieła!

A teraz czas na sekrety na udany weekend:

Poszerzaj horyzonty

To, że nie robiłaś czegoś od lat, nie oznacza, że nie może się to znaleźć na Twoje liście 100 marzeń. Może marzysz o czymś, czego nie robiłaś od dzieciństwa, a teraz mogłabyś do tego wrócić i robić to właśnie w weekend? A może jest coś czego nigdy nie próbowałaś, ale często to coś do Ciebie wraca? Być może, to także warto wpisać na listę 100 marzeń i zaplanować, któryś weekend, lub serię weekendów, aby to zrobić?

Gdy jesteś rodzicem, zapewne planujesz zajęcia dodatkowe dla swojej pociechy. A czy planujesz coś dla siebie? A może Twoje dziecko interesuje się czymś, co Ciebie także w dzieciństwie interesowało i teraz możecie sobie zaplanować np. lekcje gry na pianinie w tym samym czasie? Twoje dziecko będzie zdecydowanie bardziej zmotywowane, Ty z resztą także, gdy będzie wiedzieć, że mama także uczy się w sali obok.

Nie bój się marzyć. Dorosłość, to nie tylko same super odpowiedzialne obowiązki. Znajdź czas na radość, na rzeczy które zawsze chciałaś zrobić, a nigdy nie było czasu. Teraz pewnie masz lepsze możliwości finansowe niż kiedyś, a jeśli nawet nie, to nie zawsze chodzi o rzeczy, które da się kupić. Poznawaj okolicę i możliwości jakie daje. Poszerzaj swój krąg zainteresowań. Zaplanuj coś dla siebie, co sprawi Ci radość. Co to będzie dla Ciebie?

Wykorzystuj poranki

Podzielenie weekendu na różne pory dnia pomoże Ci lepiej wykorzystać ten czas. Zazwyczaj w weekend chcesz spotkać się z bliskimi, czy przyjaciółmi. Planujesz na przykład wspólny obiad i już od rana wyczekujesz, gdy nadejdzie, nie robiąc w tym czasie nic specjalnie produktywnego. I czas mija. Godzina za godziną. Dlatego przeważnie sobotnie i niedzielne poranki, to czas trochę zmarnowany, a możesz go naprawdę dobrze wykorzystać na realizację Twoich pasji. Tak jak w tygodniu warto zastanowić się od czego zaczniesz dzień, bo to Cię nastraja na przyszłość, tak samo w weekend, gdy tego czasu jest więcej warto zastanowić się jak go wykorzystać. Jeśli są jakieś czynności, które musisz wykonać sama, to warto wstać wcześniej i zrobić to, zanim pozostali mieszkańcy się obudzą. Jeśli na przykład sport jest dla Ciebie ważny, to możesz wykonać wspólny trening z mężem / partnerem, a także dziećmi. Ważne, aby sobie zaplanować, co chcesz zrobić w tym czasie, bo ten czas i tak minie, a Twoim celem na weekend jest regeneracja przed nadchodzącym, intensywnym tygodniem pracy. Na co wykorzystasz najbliższy sobotni poranek?

Stwórz nowe tradycje

Szczęśliwe rodziny często mają swoje małe tradycje. To właśnie te momenty po czasie chętnie wspominamy. Taką tradycją może być wspólne robienie omleta w sobotni, czy niedzielny poranek. Wspólny spacer, wyjście na seans do kina w piątkowy wieczór, czy spotkanie z przyjaciółmi. Ważne, abyś zastanowiła się co fajnego możesz zrobić razem z domownikami, aby mile wspominać ten czas w dłuższej perspektywie. Także cokolwiek to będzie, zrób z tego miły rytuał. Pozytywne rytuały zwiększają odczuwane szczęście. Jaki rytuał już masz, a jaki chciałabyś wprowadzić w życie?

Wyznacz porę na odpoczynek

W trakcie weekendu dobrze jakbyś zaplanowała sobie czas na odpoczynek. Ale zanim to zrobisz, to zastanów się co sprawi, że odpoczniesz. Czy to będzie późniejsza pobudka niż w tygodniu, czy drzemka w ciągu dnia, a może czytanie książki przez godzinę, czy długa kąpiel wieczorem, lub cokolwiek innego. Zapytaj siebie, co sprawi, że poczujesz się zregenerowana. Czy tą czynność wolisz wykonać sama, czy z kimś? Jak długo taka czynność powinna trwać, abyś odczuła jej korzystne skutki? Jak znajdziesz odpowiedzi na te pytania, to teraz zastanów się kiedy jest najlepsza pora, aby wykonać to zadanie. A następnie wpisz to w kalendarz lub planer i umów się sama ze sobą, że to zrobisz. Chodzi w końcu o Twój odpoczynek, więc jest to poważna sprawa!

Mi na przykład zdarza się drzemka w sobotnie popołudnie. Zwykle też w weekend wstaję później niż w tygodniu (5:45), ale nie później niż o 8:30. Nie chcę przespać całego dnia, chociaż jak widać sen, to coś czego mój organizm się domaga po całym tygodniu. A co to może być dla Ciebie?

Znajdź czas na poznawanie nowych rzeczy

Weekend to dobry czas, aby poznawać nowe rzeczy. Planowanie weekendu może Ci się wydawać mało spontaniczne, ale jeśli wymarzyłaś sobie, że pojedziesz na wycieczkę rowerową lub spacer w jakieś miejsce, które Cię od zawsze interesowało, to fajnie sobie zaplanować ile czasu potrzeba na dojazd, co ze sobą zabrać, tak aby będąc na miejscu mieć odpowiednią ilość czasu oraz wszystkie niezbędne rzeczy i niekoniecznie wracać w niedzielę w środku nocy. Być może będzie Ci także potrzebny nocleg, który warto zarezerwować oraz znajomi, z którymi warto się umówić. A może jest to skok ze spadochronem, na który także trzeba się umówić i nie spóźnić. Zastanów się co Ty byś chciała nowego poznać, zobaczyć?

Zaplanuj coś przyjemnego na niedzielny wieczór

Nawet jeśli uwielbiasz swoją pracę, w niedzielny wieczór możesz odczuwać niepokój związane ze stresem, który może wystąpić w nadchodzącym tygodniu. A jeśli nie lubisz swojej pracy, niedzielny wieczór może być już sam w sobie dla Ciebie stresujący. Dlatego zaplanuj sobie na ten czas coś miłego. Dzięki temu wydłużysz sobie weekend. Zamiast myśleć o poniedziałkowym poranku, będziesz wyczekiwać niedzielnego wieczoru. Może to być na przykład wspólne biesiadowanie z rodziną lub przyjaciółmi. Będzie odrobina stresiku, aby wszystko na czas wysprzątać i przygotować, ale to dobrze, bo Twoje myśli nie będą miały czasu szybować ku pracy. Inną opcją jest na przykład trening. Może on być mocny i intensywny, albo wręcz przeciwnie bardziej wyciszający, mentalny. Wybór należy do Ciebie. A jak nie wiesz co dla Ciebie lepiej się sprawdza, to spróbuj raz tak, a raz tak i wyciągnij wnioski. Możesz rozważyć także długą gorącą kąpiel, przy świecach, z lampką wina, lub po prostu książką, albo masaż. Tak aby zrobić dla siebie coś przyjemnego.

Pamiętaj, weekend to około 36 godzin. To od Ciebie zależy jak go spędzisz. Czy będzie to dla Ciebie jakościowy czas, czy czas, który po prostu przeminie. Więcej na temat weekendu znajdziesz także tutaj.