2021 rok właśnie dobiegł końca, w związku z tym wiele z nas zaczyna planować 2022. Jednak zanim damy się porwać wirowi planowania, warto poświęcić chwilę temu co było. To nam pomoże wyciągnąć wnioski i lepiej zaplanować to co przed nami. No to zaczynamy!

Ocena roku

Na początek zastanów się jaki ten rok był dla Ciebie? Był na pewno wyjątkowy, bo świat pozostał dotknięty pandemią COVID. Na całe szczęście nie co roku mamy takie wydarzenia. Ale czy to wpłynęło na Twój rok? A jeśli tak, to w jaki sposób? Jak finalnie oceniasz ten rok, jako dobry, zły, zaskakujący, inny? Wstaw swój przymiotnik i zastanów się co sprawia, że tak go oceniasz.

Może być tak, że rozpoczynając 2021 miałaś / miałeś zupełnie inne plany, niż to co udało się dowieźć na końcu. Czasami nie mamy wpływu na to co się dzieje. Czasem musimy zrewidować nasze plany i dostosować się do otaczającej rzeczywistości i to też jest w porządku.

No to jak oceniasz 2021 i dlaczego właśnie tak? Najlepiej zapisz na kartce papieru.

Podsumowanie celów

A teraz wróć do notatek, w których zapisałaś / zapisałeś sobie cele na ten rok. Następnie popatrz na nie i podziel na 3 grupy:

 1. cele zrealizowane
 2. cele rozpoczęte
 3. cele niepodjęte

Teraz oznacz dla celów rozpoczętych % ich realizacji i zastanów się po czym poznajesz, że to taki %? Ta wiedza pomoże Ci wyznaczyć kamienie milowe w realizacji celu. Warto mieć ich świadomość, przyda się przy planowaniu 2022.

Następnie przejdź do grupy celów niepodjętych i zastanów się jaka jest przyczyna tego, że ich nie podjęłaś / nie podjąłeś? Co innego wybrałaś / wybrałeś? Dlaczego być może nie mogłaś / nie mogłeś ich zrealizować?

Na deser wróć do celów zrealizowanych i przede wszystkim pogratuluj sobie. Daj sobie mentalnego przytulańca.

Następnie zastanów się z czego musiałaś / musiałeś zrezygnować, aby zrealizować te cele? Robiąc coś, rezygnujesz z czegoś innego. Zawsze masz wybór.

Zapisz na kartce, pisanie na papierze ma bardzo dużą moc, czego nauczyłaś / nauczyłeś się o sobie robiąc to podsumowanie?

Na ile znasz siebie?

W ramach przygotowania się do planowania 2022, chciałabym abyś zapytała / zapytał siebie „na ile się znasz?„.

Co może Ci pomóc w poznaniu siebie?

Jednym z wielu narzędzi jest na przykład test Gallupa. Ja swój zrobiłam w 2019 roku i powiem Ci, że wiele rzeczy o sobie zrozumiałam. Wiele się wyjaśniło. Talenty mamy raczej niezmienne, więc wystarczy wykonać ten test raz. Jeśli barierą są dla Ciebie finanse, to pamiętaj, że inwestujesz w test raz. I jest to na pewno dobra inwestycja w siebie.

Drugim narzędziem, które chciałabym Ci zaproponować jest poznanie swoich wartości. Zrozumienie co jest dla Ciebie naprawdę ważne. Wartości akurat mogą nam się trochę zmieniać z biegiem czasu, dlatego ja wykonuję to ćwiczenie przynajmniej raz w roku, właśnie na przełomie. Tutaj znajdziesz ćwiczenia, które pomogą Ci odkryć Twoje wartości. Zachęcam Cię do ich wykonania, wiedza ta pomoże Ci wytyczyć właściwe cele na 2022 rok.

Koło życia

Kolejnym narzędziem, które pomoże podsumować 2021 rok jest koło życia. Możesz sobie narysować koło i podzielić je na 8 równych części, a możesz też poszczególne obszary wypisać jeden pod drugim. Następnie oceń je zgodnie ze swoimi odczuciami w skali od 1 do 10, gdzie 1 – wartość minimalna, a 10 – wartość maksymalna.Obszary:

 1. zdrowie i sprawność fizyczna
 2. rozwój osobisty, mentalny
 3. kariera
 4. chłopak, partner, małżonek (wybierz właściwe)
 5. rodzina i przyjaciele
 6. odpoczynek i rozrywka
 7. otoczenie, w którym żyjesz – od Ciebie zależy interpretacja, czy będzie chodziło o Twój pokój, kraj, czy może kontynent
 8. finanse

Określ swój stopień zadowolenia dla powyższych 8 obszarów swojego życia w skali od 1 do 10.  Ta wiedza przyda Ci się przy planowaniu 2022.

Dla mnie ciekawym odkryciem było to, że obszar „odpoczynek i rozrywka” oceniłam najniżej ze wszystkich. Trzeba będzie to zmienić 🙂

Marzenia

„Nie poddaje się i nie rezygnuję. Spełniam marzenia tak jak potrafię, na miarę swoich możliwości. Nie szukam wymówek. Nie odkładam na „kiedyś”. Nie chcę marnować okazji i szans. Pielęgnuję swój umysł dobrymi myślami i wiem, że żaden dzień się nie powtórzy.”

Książka Angeliki Chrapkiewicz-Gądek, z której pochodzi powyższy cytat, zawiera bardzo dużo mądrych, motywujących i dających nadzieję przemyśleń. Powyższy cytat bardzo mi się spodobał. Został ze mną na długo mimo, że książkę „połknęłam” już jakiś czas temu. Polecam tę pozycję zwłaszcza tym, którzy w pełni swojej sprawności twierdzą, że coś nie jest możliwe.

A teraz zadanie dla Ciebie, wypisz swoje marzenia na kartce (najlepiej jakby było ich około 100 albo więcej). Daj się ponieść. Wypisz wszystko co przychodzi Ci do głowy. Od dużych, odległych, wręcz mało realnych pomysłów, do mniejszych, krótszych, bardziej lokalnych. Zachowaj tę listę i trzymaj na widoku, abyś mogła / mógł do niej sięgać.

Ważne momenty z lotu ptaka

Na dwóch sąsiadujących ze sobą stronach narysuj 12 obszarów. Następnie podpisz każdy miesiącem kalendarzowym. W każdym miesiącu wpisz ważne momenty, które miały miejsca. Ja na przykład w grudniu 2021 urodziłam córeczkę i jest to dla mnie zdecydowanie ważny moment, który chcę zapamiętać. Jest to fajne ćwiczenie, które pomoże Ci z lotu ptaka wrócić do tego co się w danym roku działo. Przy okazji wertowanie kalendarzy, planerów jest fajną podróżą wstecz. Można zobaczyć ile się wydarzyło, ile zrobiłaś. Ale jest to też świetne ćwiczenie, aby w 2022 roku umiejętnie notować te ważne dla nas momenty, aby nie zgubiły się w natłoku notatek.

Sesja coachingowa

Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia przy podsumowaniu roku, a w kolejnym kroku planowaniu kolejnego roku, to zapraszam do współpracy. Wspólnie zweryfikujemy co się wydarzyło i wyciągniesz z tego wnioski dla siebie, tak aby plany na kolejny rok były realne i satysfakcjonujące.