Zastanawiałaś się kiedyś nad tym jak kończysz dzień? Czy frustrujesz się rano, że trudno jest Ci wstać bez dodatkowych drzemek budzika? A później cały dzień jest nerwowy, bo od rana nastrajasz się już na to, że musisz pędzić. Pytanie czy wieczorem kładziesz się spać wystarczająco wcześnie, aby przespać 8 godzin zanim zadzwoni budzik? Jak przygotowujesz się do zakończenia dnia? Jak się wyciszasz?

Wieczór to dobry moment dnia, aby przygotować się na kolejny dzień, dzięki czemu poranek będzie mniej nerwowy.

W ramach przygotowania możesz:

 • przygotować zawartość swojej torebki czy plecaka
 • spakować komputer, telefon, kalendarz, notatnik i inne dokumenty, które potrzebujesz zabrać do pracy
 • warto też zweryfikować zasilacze, ładowarki i inne kabelki, które będą Ci potrzebne
 • dobrze jest też przygotować sobie ubrania na kolejny dzień, aby rano w popłochu nie szukać, nie denerwować się w co tu się ubrać
 • warto także zadbać o posiłki do pracy, aby nie być głodną i nie jeść co nam wpadnie w ręce, tylko przemyślane przekąski, czy obiad
 • dobrze jest też przygotować sobie klucze, które musisz zabrać, aby nie musieć się wracać

Niektóre z nas dla dobrego humoru potrzebują także zadbać o uporządkowaną przestrzeń wokół siebie. Dlatego też wieczorem można „ogarnąć” przestrzeń, pochować nieużywane rzeczy, wstawić naczynia do zmywarki, odkurzyć podłogę, przewietrzyć. Dzięki temu, gdy obudzisz się rano w schludnej przestrzeni, zaczniesz dzień w zupełnie innym nastroju. Nie potrzeba na to kilku godzin. Wystarczy 15 minut, a nawet mniej jeśli zaangażują się także pozostali domownicy.

A tutaj znajdziesz kilka pomysłów na czynności, które pomogą Ci dobrze zakończyć dzień:

 • odhaczenie wykonanych zadań na liście 'to do’ i zaplanowanie listy na kolejny dzień
 • na godzinę przed snem odłożenie komputera, laptopa, telefonu, czy tabletu
 • zapytaj siebie, co dzisiaj zrobiłaś dobrze? Z czego jesteś zadowolona?
 • zastanów się, za co jesteś wdzięczna
 • wieczór to także dobry moment na poczytanie książki, zapisanie dziennika
 • być może Twoi domownicy są już w domu, warto także rozważyć rozmowy z rodziną, różnego rodzaju wspólne gry, czy snucie planów na przyszłość

Wieczór to także dobry czas, aby zadbać o urodę. Nałożyć ulubiony krem na twarz, wmasować balsam do ciała, zrobić coś przyjemnego dla siebie.

Zastanów się co Ty możesz zrobić w ramach wieczornej rutyny, aby dobrze zakończyć dzień. Czy praktykowałaś już coś wcześniej, co zadziałało? Co to było? Może chcesz do tego powrócić i jeszcze lepiej zaczynać każdy dzień? A może coś Cię zaintrygowało, lub słyszałaś o czymś nowym, co chciałabyś wypróbować w praktyce? Na co się decydujesz? Co sobie bierzesz? Kiedy wprowadzisz w życie wieczorną rutynę?

Teraz zastanów się jakie możesz napotkać przeszkody?Jak sobie z nimi poradzisz? Co odpuścisz? Co zostawisz? Przede wszystkim nie zrażaj się. Próbuj. Testuj. Zmieniaj. Buduj nawyki, które Ci służą. Jeśli poczujesz chęć, podziel się w komentarzu co Ci się sprawdza, co odrzuciłaś, od czego zaczęłaś. Bądź inspiracją dla innych.