Czym jest talent?

Zazwyczaj talent kojarzy nam się z jakąś wyjątkową umiejętnością, na przykład ona ma talent do śpiewania, on ma talent do malowania.
Według instytutu Gallupa talent to powtarzalny i wrodzony sposób działania, reagowania i myślenia.
Talent zależy od naszych genów, wychowania, ważnych wydarzeń w naszym życiu, czyli wszystkiego tego co nas kształtowało.
Talent powoduje, że w podobnych sytuacjach, przy podobnych bodźcach, będziemy tak samo działać, myśleć, reagować. Taki nasz wewnętrzny autopilot.
Co ważne, talent determinuje to, jak podejdziemy do zadania. Natomiast nie wpływa na to, że tylko określony rodzaj, czy zbiór zadań możemy wykonywać.
Możemy wykonywać wszystkie zadania, nasze talenty wpłyną na to jak je zrealizujemy.

Widoczność naszych talentów

Mieć talent, to jedno. Dbać o ten talent, to drugie.
Dlatego warto mieć świadomość jaki ten nasz talent jest. Jak jest widoczny. Jak się się nim posługujemy.
Nasze talenty mogą być widoczne na zewnątrz (dojrzałe lub niedojrzałe) lub widoczne / odczuwalne wewnątrz (blaski i cienie).
Co to właściwie oznacza?
Zobaczmy na przykładzie talentu „Empatia”. Osoba o tym talencie w sposób naturalny potrafi wyczuć emocje innej osoby.
Gdy talent „Empatia” jest niedojrzały, wówczas poza tym, że osoba wyczuwa, że ktoś jest smutny, dodatkowo sama także staje się smutna.
Gdy talent „Empatia” jest dojrzały, wówczas osoba z tym talentem wyczuwa smutek drugiej osoby, ale nie bierze go do siebie, a zastanawia się jak komuś w tym smutku pomóc.
Jeśli chodzi o blaski talentu „Empatia”, osoba z tym talentem wchodząc na spotkanie od razu wie, kto jest zdenerwowany, kto radosny. Dzięki temu, może odpowiednio angażować osoby w udział w spotkaniu.
Z drugiej strony, często się zdarza, że mamy wewnętrzny dyskomfort, aby przekazać komuś negatywny feedback, bo nie chcemy komuś zrobić przykrości. Przez co ten ktoś nie wie, że robi coś źle, albo mógłby robić lepiej. My się frustrujemy, bo nie jest tak jak byśmy chcieli. To może być oznaka cienia talentu „Empatia”. Osoba z tym talentem będzie antycypować to, jak ktoś zareaguje na negatywny feedback, przez co będzie zwlekać lub w ogóle nic nie powie.

Talent a mocne strony

Czy wystarczy mieć talent, aby być skutecznym?
Moim zdaniem odkrycie swojego talentu, to dopiero połowa drogi, a właściwie jedna trzecia.
Według Gallupa mocne strony, to najbardziej produktywne zastosowanie talentu, które sprawia, że efektywność jest bliska perfekcji.
Jak zatem zbudować mocne strony? Mocne strony mają 3 składowe: Talent + Umiejętności + Wiedza = Mocna strona
Przedstawiając na przykładzie:
talent: Osiąganie (Achiever)
wiedza: np. o byciu efektywnym, produktywności, skuteczności działania
umiejętności: np. wyznaczania celów, organizowania zadań
Zupełnie przypadkowo Achiever, to mój pierwszy talent wg testu Gallupa 🙂
A Ty jakie masz talenty?