Skąd mam wiedzieć co jest dla mnie w życiu ważne? Skąd mam mieć pewność, że moje wybory są dobre, a może najlepsze? Zdarzyło Ci się zadawać sobie takie pytania?

A miałaś tak, że czasem w jakiejś określonej sytuacji czujesz się mało komfortowo, nieswojo, a nawet źle? Niby zwykła sytuacja, ale np. ktoś coś powiedział, co spowodowało jakiś dziwny impuls wewnątrz Ciebie.

Za to co dla nas ważne odpowiadają wartości, którymi sią kierujemy. Są one niczym nasz wewnętrzny kompas, który mówi nam jaką drogę obrać, jakich wyborów dokonać. To one powodują dyskomfort, kiedy sytuacja wymaga od nas, abyśmy się nagięły. 

Pewnie zastanawiasz się jak poznać swoje wartości. Po internecie krąży wiele list. Zebrałam dla Ciebie aż 100 w jedno miejsce. Znajdziesz je w tabeli poniżej. Ilość jest znacząca i odrobinę przytłaczająca, ponieważ teraz z tej listy trzeba wybrać zaledwie 8. Zazwyczaj takich najważniejszych dla nas jest około 8. Tutaj możesz pobrać ćwiczenia, które pomogą Ci wyłonić właśnie te  8 najważniejszych.

Pełna lista wartości

Jak już znamy nasze wartości, to teraz warto się zastanowić co one właściwie dla nas oznaczają. Otóż każdy z nas może mieć odmienną definicję tej samej wartości. Na przykład miłość, w zależności od naszej sytuacji może znaczyć bezwarunkową miłość matki do dziecka, czy romantyczną miłość kobiety do mężczyzny, czy pragmatyczne uczucie w związku. Dla każdej z osób kierujących się tą wartością, może pod hasłem miłość kryć się zestaw zupełnie różnych oczekiwań i definicji. Dlatego po tym jak wybierzemy swoje wartości, warto poświęcić chwilę na spisanie ich definicji. To pogłębi naszą znajomość siebie. Pomoże zrozumieć, co jest dla nas naprawdę ważne.

Po zdefiniowaniu naszych wartości, warto się zastanowić na ile w skali od 1 (najmniej) do 10 (najbardziej) w naszym życiu występują te wartości. Na ile je realizujemy poprzez codzienne sytuacje, zdarzenia oraz wykonywane czynności. Być może powinniśmy zastanowić się, czy czegoś nie pomijamy i bardziej przyjrzeć się naszej rzeczywistości. Zadbać o to, aby zaspokajać swoje wewnętrzne potrzeby i żyć pełnią życia.