Jest to malutka książeczka, która zawiera w sobie bardzo dużo mądrości. Zaczyna się od tego, że uczeń przychodzi o mistrza. Uczeń musiał poczynić wiele wyrzeczeń i przejść długą drogę, aby przyjść do mistrza. Mistrz to docenił, dostrzegł także chęci i potencjał ucznia. W każdym rozdziale mistrz daje uczniowi jedną lekcję i ukazuje swój świat. Całość otoczona jest dodatkowo metaforą latawca z wypisanymi marzeniami.

I nauka: Artysta swojego życia

Każdy z nas tworzy swoją rzeczywistość. Każdy krok, każda decyzja wyznacza byt w przyszłości. Jeżeli więc uważasz, że twoja sytuacja nie jest taka, jak byś chciał, należy zmienić sposób działania. Niemądre bowiem jest oczekiwanie zmian przy wciąż tym samym działaniu.

II nauka: Determinacja zwycięstwa

Wybranie kierunku drogi naszego życia jest pierwszym, ale najważniejszym krokiem do szczęścia. Tylko wtedy, gdy dążymy do realizacji swoich prawdziwych marzeń, będziemy w stanie przezwyciężać trudności, które na pewno napotkamy. Ale realizując cele, na których naprawdę nam zależy będziemy mieć siłę i przekonanie, że cokolwiek się zdarzy, będziemy o krok bliżej do celu.

III nauka: Wielkie cele

W wędrówce do celu pojawiać się będzie wiele rzeczy, które będą próbowały nas zwieść w inną stronę. Dlatego bardzo ważna jest koncentracja na obranej drodze, tak aby inne rzeczy stały się tłem dla naszego celu. Ucz się koncentracji na jednej rzeczy i działaj w jednym kierunku – kierunku swoich marzeń.

IV nauka: Koncentracja na szansach

Cokolwiek chcemy osiągnąć, nie da się tego zrobić bez innych ludzi. Każdy z nas jest jednostką, ale wszyscy razem tworzymy jedność. Dlatego tak ważne jest otwarcie się na innych. Nie można oczekiwać dużych rezultatów i jednocześnie zamykać się na otoczenie. Jeśli otworzysz się na innych, przyciągniesz do siebie osoby, które będą odpowiadały aktualnym potrzebom. Bardzo ważne jest pozytywne nastawienie, bo tylko z nim inni będą chętni pomagać Tobie w dążeniu do celu. Oczywiście spotkasz też takich, którzy będą próbowali sprowadzić Cię na swoją drogę, tylko dlatego, że Twój cel przekracza ich wyobrażenia.

V nauka: Poszerzenie działań

Twoje działania będą miały największą moc, jeśli będziesz wykonywał je w zgodzie z własnym sercem. Dlatego dobrze jest zrozumieć siebie, aby móc podążać za głosem swojego serca. Wiele rzeczy można zrealizować, ale te które wykonujemy w zgodzie ze sobą, swoim talentem i zamiłowaniem z pewnością uda nam się osiągnąć. Działając w ten sposób będziemy w stanie zarazić innych, którzy z pewnością odczują naszą energię. Nie warto poświęcać czasu na te rzeczy, które nie odzwierciedlają naszej osobowości. Ludzie, których zainteresujesz swoimi działaniami, jeśli w to poczują, będą chętnie chcieli Ci pomagać. Powinieneś chętnie przyjmować tę pomoc i dary. Świat działa na zasadzie wymiany. Osoby, które dadzą Ci to, czego potrzebujesz, również od Ciebie wiele otrzymają. Wówczas wytworzy się harmonia.

VI nauka: Otoczenie

To, z kim przebywasz ma ogromne znaczenie. Warto przebywać blisko osób, które cieszą się życiem i są szczęśliwe. Wówczas możemy zarazić się tym sposobem bycia, a to może wpłynąć na naszą sytuację życiową. Z lepszym nastawieniem możemy osiągnąć więcej, nawet rzeczy które kiedyś przerastały nasze wyobrażenia.

VII nauka: Droga poznawania

Droga do sukcesu, to ciągła nauka i poznawanie. Podążając nią będziemy coraz więcej dowiadywać się o sobie i świecie. Szczęście i obfitość przychodzą, gdy mamy otwarty umysł i chęć ciągłego poznawania. Podróż do obranego celu jest różna, czasem musimy trochę zboczyć, ominąć przeszkodę, czy wdrapać się na górę. Nie zawsze będzie tak jak sobie wymarzyliśmy. Nie zawsze będzie lekko i przyjemnie. Jednak nasz cel zostanie osiągnięty, jeżeli się nie poddamy.