Jako coach pomagam kobietom stać się pewnymi siebie, dobrze zorganizowanymi i skutecznymi liderkami, które lubią swoją pracę.

Zostałaś liderką zespołu lub projektu. Jeszcze wczoraj, jako ekspertka, miałaś wszystko zaplanowane. Dokładnie wiedziałaś jak będzie wyglądał Twój kolejny dzień, czy tydzień. A dzisiaj, jako liderka nie potrafisz zaplanować swojej pracy, bo wiecznie gasisz pożary? Wstajesz rano i czujesz, że się boisz. Czujesz ścisk w żołądku.
Zastanów się co możesz zrobić, aby unikać pożarów, eskalacji?

Co się sprawdza u mnie:

1️⃣  Mówienie prawdy – jeśli pojawia się projekt, który zawiera jakiegoś rodzaju wyzwanie, a Ty dysponujesz tą wiedzą, to podziel się nią. Fajnie jest być przygotowanym, na tyle na ile to możliwe.

2️⃣  Dzielenie się wiedzą przed rozpoczęciem projektu – ważne, aby wchodząc w projekt wszyscy, którzy będą go realizowali mieli ten sam poziom wiedzy. W tym celu świetnie sprawdza się spotkanie kick off. Jest to okazja, aby obok wyrównania wiedzy i oczekiwań, wzajemnie się poznać, zaplanować kluczowe działania, ustalić zasady gry.

3️⃣  Zaangażowanie – jeśli projekt jest nietypowy, a Ty posiadasz wiedzę, umiejętności, aby pomóc w realizacji, to ściągnij „piórka” szefa / szefowej i wejdź w projekt. Gracie do tej samej bramki, tworzycie jedną drużynę, pokaż, że można na Ciebie liczyć.

4️⃣  Obserwowanie innych i okazywanie wsparcia – czasem wystarczy wysłuchać problemów, czasem pójść krok dalej i pomóc w ich rozwiązaniu, a czasem dobrym słowem utwierdzić, że obrana droga jest właściwa.

5️⃣  Usuwanie  przeszkód – to nie oznacza mikro zarządzania. Jeśli zespół zgłasza problemy, których sam nie rozwiąże, bo są poza kompetencjami, zadaniem lidera / liderki jest ich rozwiązanie.

6️⃣  Przeglądy projektu – spotkania podczas, których jest okazja zobaczenia rozwiązania w praktyce, przekazania feedbacku, dodania „czegoś” od siebie. Takie spotkanie działa mobilizująco, daje szansę, aby się pokazać. Ma na celu doszlifowanie rozwiązania na tip top.

7️⃣  Utrzymywanie kontaktu z decydentami – bieżący kontakt ze sponsorem projektu pomaga zachować czujność, czy wszystko idzie zgodnie z planem. Ważne w tym punkcie jest wyjaśnienie dla zespołu, aby nie czuł się sprawdzany. Wszyscy gramy do tej samej bramki.

8️⃣  Komitet sterujący – czasem trzeba zorganizować spotkanie na szczycie. Nazwa spotkania brzmi „groźnie”, jednak w praktyce chodzi o to, aby wspólnie poszukać rozwiązań, wypracować plan działania, aby z sukcesem dowieźć projekt.

9️⃣  Wyciąganie wniosków – zwykle spotkanie lessons learned organizowane jest po tym jak emocje projektowe już trochę opadną. Wówczas z chłodną głową można się zastanowić, co było fajne w projekcie, których elementów chcemy więcej, co można było zrobić lepiej. Jest to też dobry moment, aby zaobserwować powtarzające się sytuacje, którymi warto podzielić się w szerszym gronie.

🔟  Monitorowanie na bieżąco – poprzez cotygodniowe spotkania można monitorować, czy projekty „idą do przodu”, które utykają i dlaczego. Wyłapywać potencjalne problemy. Ustalać dalsze kroki. Planować priorytety prac. Jest to też czas na budowanie relacji i wzajemnego zaufania.

A Ty co byś dodała / dodał do tej listy? Daj znać w komentarzu.

Potrzebujesz wsparcia, aby zaplanować swoje działania?

Mam 11 lat doświadczenia w zarządzaniu ludźmi i zarządzaniu projektami w branży IT.

Podczas pracy mentoringowej i coachingowej chętnie dzielę się swoją wiedzą oraz pomagam moim Klientom stać się lepszą wersją siebie.

Samo nic się nie zrobi, nie zmieni. Uważam, że trzeba wziąć los we własne ręce i decydować o sobie.

Można to zrobić samodzielnie. A czasem człowiek po prostu utyka i potrzebuje wsparcia. Nie ma w tym nic wstydliwego.

Czasem brakuje osób wokół nas, które zrozumieją istotę naszego wyzwania. Dlatego rozmowa z coachem, który uważnie wysłucha, w pełni poświęci swoją uwagę właśnie na Tobie, jest dobrym wyborem.

Pomogę Ci nazwać cele, zdefiniować je w taki sposób, abyś wiedziała / wiedział do czego dążysz. Będę Ci towarzyszyć w drodze do ich realizacji.

Weź los we własne ręce i działaj, bo czas działać.

Umów się na bezpłatną konsultację wstępną, podczas której przyjrzymy się wyzwaniom przed którymi stoisz.

Jak to zrobić?